Zarezervujte si místo v českobudějovické Kozlovně u Zelené ratolesti
Plzeňka u Zelená Ratolesti

Historie

Zájezdní hostinec U Zelené ratolesti nechal zbudovat Thaddaus Lanna v roce 1821. V roce 1831 došlo z podnětu Adalberta (Vojtěcha) Lanny k jeho výrazné přestavbě podle projektu J. Sandera a J. Bednaříka.

Hostinec - historie Jedná se o klasicistní jednoposchoďový trojkřídlý dům s vnitřním nádvořím s kočárovnou. V severním křídle se nalézal původním hostinec, v křídle západním stáje a v křídle jižním (u Mlýnské stoky) pak dílna na spřádání vlny.

V objektu se dále nalézaly sklady zboží a byty pro kočí a kanceláře Lannovy firmy. A. Lanna měl v letech 1835 - 1846 propachtován provoz koněspřežní železnice z Českých Budějovic do Lince. Podařilo se mu prosadit vybudování manipulační koleje z České ulice až k hostinci. Stalo se tak v toce 1838.Kolej se před hostincem rozdvojovala. Jedna větev vedla na dnešní Husovu třídu, druhá pak zezadu objektu podél Mlýnské stoky.Zde bylo zboží dopravované po železnici překládáno na formanské vozy a na lodě a dále do vnitrozemí.

Ikdyž zde nebyl oficiální začátek koněspřežní železnice, považujeme hostinec U Zelené ratolesti za její nejsevernější objekt.

Dveře jsou pro Vás
otevřeny ...

Pondělí - čtvrtek od 11:00 do 23:30.
Pátek a sobota od 11:00 do 24:00
Neděle od 11:00 do 22:00.

Grilovaná jídla!

Grilujeme pro Vás
na otevřeném ohni
přímo v interiéru
restaurace.
Dovolujeme si
upozornit,
že pokrmy
takto připravované
vyžadují delší dobu
přípravy, avšak času
stráveného o něco delším
čekáním rozhodně nebudete litovat.

Výběr z našeho menu

Kozlovna U Zelené Ratolesti - ukázka jídla
 

Kozlovna na Facebooku

Sledujte Facebook Kozlovny u Zelené ratolesti v Českých Budějovicích. Prohlížejte si nejnovější fotografie, získávajte ty nejnovější informace o aktuálním dění. Facebook

Týdenní menu e-mailem

Každý týden od Nás obdržíte e-mail s týdenním jídelním menu...